plendeites

W Szarejkowych Wzgórzach zapewniamy relaks w beczkach z gorącą wodą tzw. ruskich baniach oraz saunie w specjalnie przystosowanym kameralnym miejscu.

Posiadamy:

- dwie beczki po 9 osób

- saunę 8 osobową 

- beczkę z zimną wodą

Kąpiele odbywają się o każdej porze roku zarówno w czasie dnia jak i pod osłoną gwiazd w gorące jak i mroźne dni.

Z Mazurskiego SPA można skorzystać w ramach pobytów indywidualnych, podczas imprez zorganizowanych, zaręczyn, wieczorów kawalerskich/panieńskich oraz wszelkiego innego rodzaju okoliczności.

Dodatkowo na życzenie naszych klientów istnieje możliwość skorzystania z usługi masażysty.

Nasze beczki, sauny, chaty biesiadne oraz domki opalane są naturalnym drewnem.

BANIA RUSKA - odmiana sauny w formie balii (beczek) z gorącą wodą.

Poza funkcją higieniczną jest ona także miejscem zbiorowych kąpieli będących formą wspólnego spędzania czasu. W dawnej obyczajowości chłopskiej koedukacyjne kąpiele w bani dawały okazję do bliższego poznania się, rozmów i biznesów. Często bania ulokowana jest przy beczce z zimną wodą nad rzeką lub jeziorem, co ułatwia kąpiele w zimnej wodzie.

Najczęściej mieści się na zewnątrz gdzie znajduje się piec opalany drewnem.

Czekając na kąpiel zaleca się picie gorącej ziołowej herbaty z miodem lub innymi dodatkami. Zalecana temperatura wody podczas seansu 38-40˚C.

Można ciało chłostać witkami (brzozowymi, pokrzywowymi lub jałowcowymi). W bani przebywa się do czasu, aż ma się już ochotę wyjść. W trakcie seansu lub po kąpieli ciało powinno zostać schłodzone zimną wodą.

Bania jest popularna wśród ludności mieszkającej na Syberii.

W Polsce tradycyjne banie można spotkać głównie na północnym-wschodzie. Rozpowszechniły się prawdopodobnie pod wpływem rosyjskich staroobrzędowców, osiedlających się na tych terenach od XVIII w.

SAUNA – pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkunastu minut. Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie. Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie. Sauna najpopularniejsza jest w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie oraz Rosji, odgrywa w tych krajach ważną rolę społeczną. 

 

 

View the embedded image gallery online at:
https://szarejki.pl/ruska-bania-sauna#sigProIdcbfc88df45